Kuva: Heidi Piiroinen / HS
2:00 | Päivitetty 5:55
Eurooppa- ja omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen (sd) sanoo olevansa viimeaikaisten uutisten valossa erittäin huolissaan oikeusvaltiotilanteesta EU:ssa, ennen muuta Unkarissa ja Puolassa.
Maiden ongelmiin on yritetty unionissa puuttua jo pitkään. Tiistaina julkaistun EU-raportin mukaan puutteet ovat kuitenkin edelleen laajoja.
Tuppurainen peräänkuuluttaa ”loputonta kärsivällisyyttä oikeusvaltion vaalimisessa.
”Kun puhutaan oikeusvaltioperiaatteesta tai demokratiasta ja ihmisoikeuksista, ei puhuta mielipidekysymyksistä tai kulttuurisista eroavaisuuksista. Me puhumme juridisista tosiseikoista, jotka on kirjattu EU:n perussopimuksiin”, hän sanoo.
”Kysymys on sisämarkkinoiden häiriöttömästä toiminnasta, kansalaisten yhdenvertaisuuden turvaamisesta ja koko EU:n koossapitävästä voimasta, keskinäisestä luottamuksesta.”
Európska únia má novú komplexnú dohodu so štátmi Afriky, Karibiku a Tichomoria
topky.sk - get the latest breaking news, showbiz & celebrity photos, sport news & rumours, viral videos and top stories from topky.sk Daily Mail and Mail on Sunday newspapers.
EÚ má novú komplexnú dohodu so štátmi Afriky, Karibiku a Tichomoria
teraz.sk - get the latest breaking news, showbiz & celebrity photos, sport news & rumours, viral videos and top stories from teraz.sk Daily Mail and Mail on Sunday newspapers.
EÚ podpísala novú dohodu so štátmi Afriky, Karibiku a Tichomoria
cas.sk - get the latest breaking news, showbiz & celebrity photos, sport news & rumours, viral videos and top stories from cas.sk Daily Mail and Mail on Sunday newspapers.