Кой ще упр&#

Кой ще управлява след 11 юли – какви са шансовете на партиите


13207
© Дневник
Анализът е препубликуван от "Дойче веле".
Завършва една нестандартна предизборна кампания, която протече доста тихо в телевизиите и много интензивно в социалните медии. Може би това е вдигната завеса към бъдещето - с машинното обработване на огромни масиви от данни и все по-популярните социални мрежи политическите кампании ще се изместват от традиционните медии и ще се индивидуализират. Партиите ще имат профили на избирателите и ще достигат до тях чрез персонализирани послания, скроени по вкусовете на хората.
Съотношението на силите днес
Но да не скачаме напред във времето, защото България е с един крак и в миналото: много хора не са дигитално грамотни и все още формират мнението си от телевизора. А тази разкрачена ситуация прави прогнозите доста трудни.
"Алфа Рисърч" нарисува вчера следната картина на съотношението на силите в края на кампанията: 21-22% за "Има такъв народ" (ИТН) и ГЕРБ с малка преднина за ИТН, 16,4% за БСП, 12% за "Демократична България" (ДБ), 11,1% за ДПС и 5,4% за "Изправи се! Мутри вън!" (ИСМВ). Според това проучване разнообразните "патриоти" остават под чертата, макар и да са близо до нея.
Съвсем сходни резултати бяха оповестени тези дни и от друга водеща агенция - "Маркет линкс". Вероятно и останалите авторитетни агенции ще са близо до тези числа, затова може да ги разглеждаме като солидна изходна база за анализ на вота в неделя.
Всичко, което трябва да знаете за изборите - тук
С една уговорка обаче: онлайн панелни изследвания на маркетингови агенции извадиха доста различни резултати, в които ножицата между ИТН и ГЕРБ се разтваря до около 5%, а ДБ изпреварва не само ДПС, но и БСП. Разбира се, онлайн панелите имат уклон към "градските" и по-младите партии, което може да обяснява разликите. Но не е изключено традиционните агенции да подценяват влиянието на партии като ИТН и ДБ, които разчитат много на мобилизация през социалните мрежи. Социологическите агенции системно подценяваха тези партии на миналите избори и не е изключено и сега да го направят.
При едно такова предизборно съотношение на силите какви са шансовете на отделните играчи и как биха дефинирали те успеха или съответно провала си?
"Има такъв народ"
ИТН на Слави Трифонов влиза като фаворит за първото място, което дава и първа възможност за съставяне на правителство. Кампанията на хората на Слави този път достигна и до традиционните медии (радио и телевизия), но отново беше предимно в мрежите. Миналия път това им донесе успех и вероятно и сега ще е така.
Дали ИТН ще са малко пред или след ГЕРБ - това всъщност е по-скоро със символно значение и няма чак такава практическа стойност при едно пропорционално политическо представителство. Дори ИТН да "дръпне" с 5% пред ГЕРБ, няма да сме в ситуацията от 2009 или от 2001, когато нацията, образно казано, се хвърли в краката на новите си "спасители" - Борисов и Сакскобургготски преди него. Това все пак е знак за някаква политическа зрялост - да, днес българите искат смяна на ГЕРБ, но не искат нови ГЕРБ или НДСВ на тяхно място.
Гледайте "Кой ще управлява България" - изборното студио на "Дневник", на живо на 11 юли от 18 часа. Където и да сте. Още информация - тук
А Слави Трифонов със сигурност си дава сметка, че влизайки в ролята на нов "спасител", ще стане уязвим за същите слабости като Борисов - концентрация на власт, безконтролност, самовлюбеност, усещане, че си над закона и т.н. Това са същностните проблеми на България, а корупцията е просто тяхно следствие. Какъвто и да е крайният резултат в неделя, ИТН все ще бъдат "победители" на тези избори, защото при кажи-речи всички сценарии именно към тях ще гледат за съставяне на правителство. Но от резултата на Слави ще зависи програмата и съставът на новото правителство. При по-голяма разлика с ГЕРБ и "Демократична България" ИТН ще се изкушат да диктуват условия на потенциалните си партньори. А това може да им изиграе лоша шега.
ГЕРБ
С вяла и оправдателна кампания ГЕРБ изглежда изпълниха целта си, която бе да ограничат ерозията на подкрепа. Вярно, че от около 26% те се смъкват на 22%, но с оглед на обстоятелствата това изглежда по-скоро като успех. С тези двайсетина процента те печелят време, в което да решат вътрешните си проблеми.
А проблемът всъщност е един и за беда се нарича Бойко Борисов. Спечелването на време е необходимо за Борисов, за да се оттегли с някакво достойнство. Сигурно му минава през главата и идеята да възкръсне като феникс, като се договори с новите управници или даже с американците.
Колкото и да са въображаеми тези мечти, ГЕРБ ще получи известно време да им се отдаде. Ако се реализира по-лошият сценарий и ГЕРБ се смъкне под 20%, което би било сериозна разлика от ИТН, времето за мечти ще се свие драматично.
БСП
В "Алфа Рисърч" са благосклонни и към БСП, като в края на кампанията отчитат известно повишаване на мобилизацията на левицата. Интересното е, че БСП са били надценявани от агенциите в много от изборите през последните години. Сега обаче голямата лоша новина за БСП е, че ИТН навлиза мощно в средните и малките градове. Другата лоша новина е активизацията на партии като "Възраждане", които издърпват част от русофилската, антиевропейска периферия на левицата. А Корнелия Нинова инвестира толкова много в опити да я привлече, че отблъсна центристките си, по-градски избиратели.
Това са процеси, които не вещаят толкова добър резултат за БСП, колкото дават прогнозите. Като цяло кампанията на БСП мина някак незабелязано, но може би това е за добро - шиенето на крачна шевна машина на никого не е донесло много гласове напоследък.
"Демократична България"
ДБ е другата (освен ИТН) партия в сериозен възход, чийто резултат може да реши изборите и да направи възможно мнозинство на промяната. С много интензивна кампания, при това не само в социалните мрежи, ДБ очевидно разшири подкрепата си. Въпросът е дали това разширение ще ѝ стигне, за да се доближи и дори да из

Related Keywords

Phoenix , Arizona , United States , Bulgaria , Sofia , Sofiya Grad , Bulgarian , Tatiana Doncheva , Boris Bonev , Boyko Borisov , Deutsche Welle , Borisovi Gotha , A Cornelia Ninova , National Assembly , Alpha Research , Divisiona Russiani Bulgarian , Diary Analysis , Democratic Bulgaria , Famous Trifonov , Cornelia Ninova , New Coat , New Parliament , New National Assembly , Hero Gyuro Chapter , பீனிக்ஸ் , அரிசோனா , ஒன்றுபட்டது மாநிலங்களில் , பல்கேரியா , சோபியா , சோஃபியா கிரத் , பல்கேரியன் , டாடியானா டான்சேவா , டாய்ச் வெல்லே , தேசிய சட்டசபை , ஆல்பா ஆராய்ச்சி , ஜனநாயக பல்கேரியா , புதியது கோட் , புதியது பாராளுமன்றம் , புதியது தேசிய சட்டசபை ,

© 2025 Vimarsana