Stay informed with the latest breaking news from C chris middleton on our comprehensive webpage. Get up-to-the-minute updates on local events, politics, business, entertainment, and more. Our dedicated team of journalists delivers timely and reliable news, ensuring you're always in the know. Discover firsthand accounts, expert analysis, and exclusive interviews, all in one convenient destination. Don't miss a beat — visit our webpage for real-time breaking news in C chris middleton and stay connected to the pulse of your community

Οι Μπακς του κορυφαίου των κορυφαίων Γιάννη Αντετονούνμπο πήραν το πρωτάθλημα

Οι Μπακς του κορυφαίου των κορυφαίων Γιάννη Αντετοκούνμπο πήραν το πρωτάθλημα
Τετάρτη, 21 Ιουλίου 2021 07:11
UPD:17:01
Οι Μπακς του κορυφαίου παίκτη στο NBA και τον κόσμο, Γιάννη Αντετοκούνμπο, πανηγυρίζουν το δεύτερο πρωτάθλημα στην Ιστορία της ομάδας και πρώτο μετά το 1971, ήτοι ακριβώς ύστερα από μισό αιώνα!
Με τον Έλληνα σούπερ σταρ να κάνει το παιχνίδι της ζωής του, το Μιλγουόκι νίκησε στη Fiserv Arena τους Φοίνιξ Σανς με 105-98 κι έκανε το 4-2 στη σειρά των τελικών απέναντι στο συγκρότημα της Αριζόνα, που είχε προηγηθεί με 2-0 νίκες αλλά δεν άντεξε στην αντεπίθεση των «ελαφιών».
USA TODAY SPORTS/MARK J. REBILAS
Στον κρισιμότερο αγώνα της καριέρας του, μέχρι τον επόμενο, ο Γιάννης έπαιξε σαν αυθεντικός ηγέτης, σκοράροντας 50 πόντους (15/22 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 17/19 βολές), κατεβάζοντας 14 ριμπάουντ, μοιράζοντας 2 ασίστ και «μοιράζοντας» 5 μπλοκ σε 42 λεπτά, όντας πρώτος και μοναδικός στην ιστορία που σημειώνει 40+ πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 τάπες σε αγώνα των τελικών.
Ακόμα, σημείωσε 20 πόντους στο τρίτο δωδεκάλεπτο, κάτι που σε παιχνίδι τελικών έχει καταφέρει μόνο ο Μάικλ Τζόρνταν, το 1993.
Ο Κρις Μίντλετον είχε 17 πόντους, ο Μπόμπι Πόρτις 16, ενώ 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 11 ασίστ και 4 κλεψίματα είχε ο Τζρου Χόλιντεϊ. Για τους Σανς ο Κρις Πολ είχε 26 πόντους, ενώ 19 πρόσθεσε ο Ντέβιν Μπούκερ και 15 ο Τζέι Κράουντερ.
Αγωνιστικά, οι ενθουσιώδεις Μπακς προηγήθηκαν γρήγορα με 15-7 και έκλεισαν το δωδεκάλεπτο στο 29-16, με τον Γιάννη με μετρά ήδη 10 πόντους, 6 ριμπάουντ κι ένα μπλοκ. Οι Σανς απάντησαν με σερί 10-0 μειώνοντας στους τρεις (29-26) και λίγο αργότερα προηγήθηκαν για πρώτη φορά (33-35).
Ταυτόχρονα ο Μίντλετον έκανε το τρίτο φάουλ του, ενώ είδε το αντίπαλο συγκρότημα να τρέχει επιμέρους σκορ 31-13 στη δεύτερη περίοδο και να προσπερνά με 47-40 το ημίχρονο, με τους παίκτες του Μάικ Μπουντενχόλζερ να έχουν πνευματική τρικυμία σε αυτό το διάστημα.
Η κατάσταση άλλαξε όμως στη συνέχεια. Με καλή άμυνα και τον ασταμάτητο Αντετοκούνμπο να σκοράρει 12 πόντους σε 5,5 λεπτά, οι Μπακς ξαναπέρασαν μπροστά με 58-55. Ο Γιάννης, με 20 πόντους στο τρίτο 12λεπτο, οδηγούσε σταθερά το Μιλγουόκι, την ώρα που οι συμπαίκτες του τα «έσπαγαν», γι΄ αυτό και οι Σανς παρέμεναν στο παιχνίδι.
Τα δύο συγκροτήματα μπήκαν στην τελική ευθεία (τέταρτη περίοδος) σε απόλυτη ισορροπία (77-77). Παρά την προσπάθεια του Κρις Πολ να κρατήσει την ομάδα της Αριζόνα στο παιχνίδι, οι Σανς δεν είχαν «φάρμακο» για να λυτρωθούν από τον «πονοκέφαλο» του Αντεκούνμπο.
Οι Μπακς πέρασαν με 94-88 στα μισά της τελευταίας περιόδου και ο Γιάννης είχε ήδη 45 πόντους, ενώ ο ίδιος έγραψε το 100-92 στα δύο λεπτά πριν τη λήξη δίνοντας ψυχολογία και στον Μίντλετον, που έκανε το 102-92 στα 57΄΄ πριν το τέλος κι έβγαλε όλο το Μιλγουόκι στους δρόμους.

Phoenix , Arizona , United-states , Greece , Greek , Michael-jordan , John-antetokounmpo , C-chris-middleton , Devin-booker , Phoenix-suns , பீனிக்ஸ்

naftemporiki.gr - get the latest breaking news, showbiz & celebrity photos, sport news & rumours, viral videos and top stories from naftemporiki.gr Daily Mail and Mail on Sunday newspapers.

Πρωταθλητές οι Μπακς με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο

agronews.gr - get the latest breaking news, showbiz & celebrity photos, sport news & rumours, viral videos and top stories from agronews.gr Daily Mail and Mail on Sunday newspapers.

Phoenix , Arizona , United-states , Greece , Greek , John-antetokounmpo , C-chris-middleton , Devin-booker , Michael-jordan , பீனிக்ஸ் , அரிசோனா

Ο Γιάννης οδηγεί τους Μπακς στον τίτλο

Ο Γιάννης οδηγεί τους Μπακς στον τίτλo
Κυριακή, 18 Ιουλίου 2021 09:05
UPD:16:40
Με μια μεγάλη εμφάνιση, οι Μπακς νίκησαν στην Αριζόνα τους Φοίνιξ Σανς με 123-119, έκαναν το 3-2 στη σειρά των τελικών κι απέχουν μόλις μια νίκη από το πρωτάθλημα.
Αυτή θα προσπαθήσουν να την πετύχουν τα ξημερώματα της Τετάρτης στην έδρα τους και να γράψουν ιστορία, κατακτώντας το δεύτερο πρωτάθλημα στην Ιστορία του Μιλγουόκι.
Τα «ελάφια» ευτύχησαν να έχουν σε μεγάλη μέρα την τριπλέτα Αντετοκούνμπο, Μίντλετον, Χόλιντεϊ που σημείωσε 88 πόντους και οδήγησε στη νίκη την ομάδα του Μάικ Μπουντενχόλζερ.
Οι Μπακς βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 37-21 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια, όμως, έπαιξαν πιο σκληρή άμυνα, μείωσαν στο ημίχρονο σε τρεις πόντους, ενώ στην τρίτη περίοδο προηγήθηκαν με 10 (100-90).
Η φάση του αγώνα πάντως έγινε λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Οι Σανς ήταν ένα πόντο πίσω στο σκορ (119-120) και είχαν την κατοχή. Ο Χόλιντεϊ, όμως, έκλεψε την μπάλα από τον Μπούκερ και πάσαρε στον Giannis, ο οποίος κάρφωσε και κλείδωσε τη νίκη.
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ακόμα μία ηγετική εμφάνιση με 32 πόντους (14/22 δίποντα, 4/11 βολές), 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 41 λεπτά, όντας μόλις ο πέμπτος παίκτης στην Ιστορία των τελικών με 30+ πόντους, 5+ ασίστ, 5+ ριμπάουντ και κανένα λάθος, μετά τους Λεμπρόν Τζέιμς, Κέβιν Ντουράντ, Μάτζικ Τζόνσον και Λάρι Μπερντ.
Ακόμη, έγινε ο πρώτος στην ιστορία των τελικών με 30+ πόντους, 10+ ριμπάουντ, 5+ ασίστ και 60% εντός πεδιάς, ενώ μαζί με τους Χόλιντεϊ και Μίντλετον είναι η πέμπτη τριπλέτα (σε τελικούς) με 25+ πόντους και 50% εντός πεδιάς και η πρώτη μετά τους Μάτζικ Τζόνσον, Καρίμ Αμπντούλ Τζαμπάρ και Τζέιμς Γουόρθι το 1985.
Ο Κρις Μίντλετον είχε 29 πόντους (9/15 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/3 βολές), 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και ο Τζρου Χόλιντεϊ πραγματοποίησε «θεϊκή» εμφάνιση με 27 πόντους (9/14 δίποντα, 3/6 τρίποντα), 4 ριμπάουντ, 13 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 42 λεπτά.
Για τους γηπεδούχους, ο Ντέβιν Μπούκερ μέτρησε 40 πόντους με 17/33 σουτ, ο Κρις Πολ είχε 21 πόντους, 11 ασίστ και ο
 ΝτιΆντρε Έιτον

Phoenix , Arizona , United-states , Lebron-james , Kevin-durant , Magic-johnson , C-chris-middleton , Karim-abdul-jabbar , Devin-booker , C-john-antetokounmpo , It-wednesday-in-office , Phoenix-suns

NBA: Μία νίκη μακριά από το πρωτάθλημα οι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο -Αλωσαν το Φοίνιξ με 123-119 | ΣΠΟΡ

18/07/2021  08:35
Πραγματοποιώντας μεγάλη εμφάνιση το Μιλγουόκι νίκησε εκτός έδρας το Φοίνιξ με 123-119 στο Game 5 και απέκτησε προβάδισμα με 3-2 στη σειρά των τελικών του NBA.
Σε έναν αγώνα για γερά νεύρα οι Μπακς ευτύχησαν να έχουν σε μεγάλη μέρα την τριπλέτα Αντετοκούνμπο, Μίντλετον, Χόλιντεϊ που σημείωσε 88 πόντους και υπέγραψε τη νίκη. Ο πέμπτος τελικός δεν ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Μπουντενχόλζερ, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 37-21 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια, όμως, οι Μπακς έπαιξαν πιο σκληρή άμυνα. Μείωσαν στο ημίχρονο σε τρεις πόντους, ενώ στην τρίτη περίοδο είχαν περάσει μπροστά με 10.
Η φάση του αγώνα πάντως έγινε λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Οι Σανς ήταν ένα πόντο πίσω στο σκορ (119-120) και είχαν την κατοχή. Ο Χόλιντέι, όμως, έκλεψε την μπάλα από τον Μπούκερ πάσαρε στον Giannis, ο οποίος κάρφωσε και κλείδωσε τη νίκη.
ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ
Οι Μπακς τα ξημερώματα της Τετάρτης στην έδρα τους θα προσπαθήσουν να γράψουν ιστορία και να κατακτήσουν το δεύτερο πρωτάθλημα για το Μιλγουόκι.
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ακόμα μία τεράστια εμφάνιση (32 πόντοι, 14/22 δίποντα, 4/11 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ σε 31 λεπτά). Ο Κρις Μίντλετον ήταν φανταστικός (29 πόντοι, 9/15 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), αλλά ο Τζρου Χόλιντεϊ πραγματοποίησε ονειρική εμφάνιση με 27 πόντους (9/14 δίποντα, 3/6 τρίποντα), 4 ριμπάουντ και 13 ασίστ, είχε τρία κλεψίματα και όλα αυτά παίζοντας 42 λεπτά.
Τα στιγμιότυπα του Game 5 των τελικών του NBA:
Οι καλύτερες στιγμές του Γιάννη Αντετοκούνμπο:
ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 37-21, 61-64, 90-100, 119-123
ΦΟΙΝΙΞ ΣΑΝΣ (Μόντι Γουίλιαμς): Κράουντερ 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπρίτζες 13 (3), Έιτον 20 (10 ριμπάουντ), Πολ 21 (3 τρίποντα, 11 ασίστ), Μπούκερ 40 (2), Κρεγκ 3 (1), Τζόνσον 6 (2), Πέιν 6
ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Τάκερ 3 (1), Αντετοκούνμπο 32 (9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μίντλετον 29 (3 τρ;iποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λοπεζ 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 27 (3 τρίπονtα, 13 ασίστ), Πόρτις 9 (2), Τιγκ, Κόνατον 14 (4)
Ακολουθήστε το iefimerida.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις Î±Ï€ÏŒ την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο iefimerida.gr

Phoenix , Arizona , United-states , Greece , John-antetokounmpo , C-chris-middleton , Monty-williams , C-john-antetokounmpo , It-wednesday-in-office , Officea-phoenix , Payne-milwaukee-baks , பீனிக்ஸ்

NBA: Μια νίκη μακριά από το πρωτάθλημα οι Μπακς - Μαγικός Γιάννης κόντρα στους Σανς

18 Ιουλίου 2021 - 10:42 |
Σπουδαία εμφάνιση έκανε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με το Μιλγουόκι να νικά εκτός έδρας το Φοίνιξ με 123-119 στο Game 5 και να αποκτά προβάδισμα με 3-2 στη σειρά των τελικών.
Σε έναν αγώνα για γερά νεύρα οι Μπακς ευτύχησαν να έχουν σε μεγάλη μέρα την τριπλέτα Αντετοκούνμπο, Μίντλετον, Χόλιντεϊ που σημείωσε 88 πόντους και υπέγραψε τη νίκη.
Ο πέμπτος τελικός δεν ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Μπουντενχόλζερ, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 37-21 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια, όμως, οι Μπακς έπαιξαν πιο σκληρή άμυνα. Μείωσαν στο ημίχρονο σε τρεις πόντους, ενώ στην τρίτη περίοδο είχαν περάσει μπροστά με 10.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ακόμα μία τεράστια εμφάνιση (32 πόντοι, 14/22 δίποντα, 4/11 βολές, 9 ριμπαουντ, 6 ασίστ σε 31 λεπτά).

Phoenix , Arizona , United-states , John-antetokounmpo , C-chris-middleton , Monty-williams , C-john-antetokounmpo , It-wednesday-in-office , Officea-phoenix , Bucks-magic-john , Payne-milwaukee-baks , பீனிக்ஸ்

[Protagon]: Ο Αντετοκούνμπο μια νίκη μακριά από το πρωτάθλημα του NBA

multi-news.gr - get the latest breaking news, showbiz & celebrity photos, sport news & rumours, viral videos and top stories from multi-news.gr Daily Mail and Mail on Sunday newspapers.

Phoenix , Arizona , United-states , John-antetokounmpo , C-chris-middleton , Chris-middleton , Karim-abdul-jabbar , Phoenix-suns , Oscars-robertson , பீனிக்ஸ் , அரிசோனா