Религия и &#

Религия и вяра :: Цар Соломон забогатял от търговия с метали :: Политика


Легендарните съкровища на цар Соломон някога са били предмет на завист от неговите съвременници. Днес те са повод за разгорещени дебати между учените и цел №1 на търсачите на скъпоценности.  В последно време обаче специалистите изглежда са на път да разгадаят как точно е забогатял древният мъдрец.
В Етиопия твърдо вярват, че династията, управлявала страната, е започнала от Соломон и Савската царица. Картина от музея в Аксум
„Идолослужението на цар Соломон“ Картина от Лука Джорджоне
Смята се, че ако се разбули тази мистерия, то скоро може да се открие и неговата скрита хазна. А тя се търси от векове под хълма на Стената на плача, край Соломоновите мини в долината Тимна, а в последно време и в страни в Средиземно море и Етиопия.
За нито един друг библейски герой в Стария завет не се разказва толкова подробно, колкото за цар Соломон. И не само за мъдростта му, но и за несметните му богатства. Книга Царства е посветила на него цели глави: каква храна са му поднасяли всеки ден, от какви чаши е пил, какви данъци са събирали неговите служители. Звучи парадоксално, но епизодите, в които се описва станалата нарицателно "Соломонова мъдрост", в Писанието са доста по-малко.
Съдейки по това, което е казано в Библията, Соломон изгражда истинска империя. Неговите владения са се простирали "от река Ефрат до земята Филистимска и до пределите на Египет" (Втора книга Царства, 9:26 ). Днес това са територията на съвременните Ливан, Сирия, Израел, Йордания, Египет и Саудитска Арабия.
Според учените обаче нещата не са били точно такива. В X век пр. Хр. на бреговете на Източното Средиземноморие господстват финикийците. В Месопотамия набира мощ Асирия. Южно от  Палестина е държавата на фараоните. А за Израилското царство хрониките от този период, общо взето, мълчат. От тук и скептичното отношение на светските учени към Библията. Според тях Соломон най-вероятно е управлявал само Ерусалим и дори не е контролирал земите около него.
Последните находки обаче разпръскват тези съмнения. Британският археолог Шон Кингсли след десетгодишно изучаване на историята на финикийските колонии в Испания стига до сензационния извод: те действително са принадлежали на цар Соломон. "Финикийските артефакти изобилстват от Рио Тинто до Малага. И местата, където са открити, също изобилстват с топоними, споменати в Библията“, твърди британецът.
Преди всичко става дума за загадъчната страна Таратес. Именно от нея в Израил са доставяли метали ценни и днес като сребро, олово, калай, злато, а също пауни и маймуни. Светото писание не говори за това директно, но очевидно е, че Соломон се е обогатил именно от тези доставки. Кингсли е уверен, че е открил тази държава.
"Всички данни сочат към царството Тартес, основано от финикийците на територията на днешна Андалусия“, смята археологът. Предполага се, че цар Соломон е установил с тях търговски отношения, а после постепенно е подчинил целия стоков трафик в Средиземно море. „Така че може да го наречем първия в света морски магнат", казва Шон Кингсли.
 
 
За това че Израилското царство е било много богато, свидетелстват многочислените сребърни слитъци, открити от археолозите. Установено е, че те наистина са от Испания. Това на пръв поглед съвпада с тезата на Шон Кингсли. Неговите опоненти обаче подчертават, че белият метал е докаран от Пиренейския полуостров доста по-късно от времето на Соломон.
"Наистина убедителни доказателства за израилското присъствие на западния бряг на Средиземно море до ден днешен все още няма", казва историкът Стивън Вайсман. Според него библейският цар действително е търгувал с финикийците. Но да се говори за създаването на "морска империя" е пресилено  — едва ли съсед на евреите народ като финикийския би искал да обогати своя потенциален военен противник за власт в региона. Освен това в  Библията изрично се казва: корабите с богатствата идват от Изток.
"Пристанището се е намирало на брега на Червено море, в местността Ецион-Гебер, разказва още Вайсман. Тук са докарвали скъпоценните метали от страна, наречена  Офир. Офир в библейските текстове се споменава много по-често от Тартес. И част от учените са уверени, че благодарение именно на нея древния Израил е забогатял. Въпросът е - къде се е намирала загадъчната страна.
Следа към загадката се открива във финикийските хроники. Оказва се, че преди 3000  г. Ерусалим е бил наистина най-величественият град на Източното Средиземноморие. Негов сериозен конкурент обаче е бил финикийският Тир, управляван от Хирам Велики, съвременник на Соломон. Тир също е търгувал с Офир. От там са внасяли не само злато и слонова кост, но и нещо още по-ценно в тази епоха — сандалово дърво.
А то расте само на едно място в нашата планета — в Южна Индия. Това обръща утвърденото мнение сред историците, че търговията на Средиземноморието с Индустанския полуостров е започнала едва след завоеванията на Александър Македонски. Тоест  през III век пр. Хр. "В последно време ние все повече се убеждаваме, че близкоизточните и африканските държави от незапомнени времена са търгували активно с Индия. През 2008 г. индийски артефакти бяха открити в Северна Етиопия, където се е намирало Аксумското царство. Датировката показва, че са на 3000 години, разказва етиопският историк Сисей Енар.
Трафикът е  минавал през Червено море и се е наричал Пътя на благовония. Той бил контролиран от Аксум. Почти всички историци днес смятат, че го е управлявала знаменитата Савска царица, която, както е писано в Библии, дошла при цар Соломон, за да види негова мъдрост и богатство.
"Реално и двете държави са се облагодетелствали от тази търговия, отбелязва Енар. - Според етиопските легенди Савската царица е родила син от Соломон. Той е наречен Менелик и се смята за основател на династията, управлявала без прекъсване Етиопия до 1974 г."
Според легендите, когато навършил 20 години, Менелик посетил Ерусалим. Баща му го дарил щедро и той се върнал с натоварен със злато керван. Богатствата били толкова много, че част от тях се наложило да бъдат укрити. Етиопците твърдо вярват, че сандъците със съкровищата на Соломон наистина съществуват и чакат да бъдат намерени при тях.
 
Вдигнал Храма в Ерусалим, без да води войни
Най-удивителното при цар Соломон е, че той не е воювал с никого, въпреки че именно по този начин тогава са се обогатявали държавите. Библията постоянно подчертава, че той е достигнал своето могъщество благодарение на мъдростта си. И, разбира се, на търговията.
Благодарение на търговските си връзки Соломон реализира амбицията на своя живот – Храма в Ерусалим. Някои изследователи твърдят, че голяма част от богатството си владетелят похарчил именно за създаването на този култов за древността градеж. Средства за него и съгласно Библията той не пестял. Величествената сграда, висока колкото днешен десететажен блок, била изградена от камък, ливански кедър и кипарис, с медни колони и златни инкрустации. Тя е построена за седем години от 183 000 работници. Разходите са възлизали на 100 000 таланта (около 2600 тона) злато и 1 000 000 таланта (около 26 000 тона) сребро.
Тагове:

Related Keywords

Jerusalem , Israel General , Israel , Red Sea , Djibouti General , Djibouti , India , Egypt , United Kingdom , Macedonia , Lebanon , Saudi Arabia , Mediterranean Sea , Oceans General , Oceans , Syria , Spain , Jordan , Ethiopia , Euphrates , Dayr Az Zawr , Lebanese , Macedonian , Ethiopians , Ethiopian , Tintoa Malaga , Sean Kingsley , King Solomon , , Old Testament , Book Kingdoms , River Euphrates , East Mediterranean , Rio Tinto , All Data , Country Considering It Kingdom , West Beach , South India , Alexander Macedonian , North Ethiopia , According To Ethiopian , Lifted Temple , Magnificent Building , Lebanese Cedar , ஏருசலேம் , இஸ்ரேல் ஜநரல் , இஸ்ரேல் , சிவப்பு கடல் , இந்தியா , எகிப்து , ஒன்றுபட்டது கிஂக்டம் , மாசிடோனியா , லெபனான் , சவுதி அரேபியா , மத்திய தரைக்கடல் கடல் , பெருங்கடல்கள் ஜநரல் , பெருங்கடல்கள் , சிரியா , ஸ்பெயின் , ஜோர்டான் , எத்தியோப்பியா , யூப்ரடீஸ் , மஸெடோநியந் , எத்தியோப்பியன் , சீன் கிஂக்‌ஸ்லீ , கிங் சாலமன் , பழையது ஏற்பாடு , நதி யூப்ரடீஸ் , கிழக்கு மத்திய தரைக்கடல் , ரியோ டின்டோ , அனைத்தும் தகவல்கள் , மேற்கு கடற்கரை , தெற்கு இந்தியா , வடக்கு எத்தியோப்பியா , லெபனான் சிடார் ,

© 2025 Vimarsana