vimarsana.com


Качили се на едно дърво - БАН номинира 118 лица за високи звания
В България раздаването на награди и научни титли нерядко е публична благодарност за лоялност към властта. Това е обаче и акт за официализирането на заслугите на дадени хора към определени процеси и кръгове. Самото номиниране е знак за принадлежност.
***
Врана кацнала на едно дърво и започнала да се оглежда доволна. Минал наблизо заекът и попитал: „Какво правиш?“ „Показвам колко съм умна и красива“.
„Може ли и аз?“. „Разбира се“, - отвърнала враната и заекът се покатерил при нея.
След малко се появила лисицата, погледнала към дървото и попитала: „Какво правите там двамата?“ „Показваме колко сме умни и красиви“ – отвърнали враната и заякът. „Може ли и аз да се присъединя?“ „Защо да не може, заповядай“. И лисицата се изкатерила на клона.
Ето че се задал вълкът. „За какво сте се събрали там горе?“ – полюбопитствал той. „Искаме всички да видят колко сме красиви и умни“ - отвърнали. „Тогава да се кача и аз…“. Качил се.
Не след дълго по пътеката бавно, бавно се задала мечката. „Защо сте се наредили там всички?“ – попитала. „Демонстрираме красота и ум“ – отвърнала доволна компанията. „А може ли и аз да дойда?“ „Заповядай“, - поканили те мечката.
Когато обаче мецана се качила, клонът не издържал и се счупил. Враната литнала нагоре, а всички останали паднали на земята, кой с изкълчен крак, кой със счупена глава… Вече от въздуха враната извикала: „Преди да се фукате колко сте умни и красиви, е добре да се научите да летите…“
 
***
Българската академия на науките предложила списък от 118 души за удостояване със звания член-кореспондент и академик. Между тях началникът на ВМА ген. Мутафчийски, писателят Георги Господинов, проф. Николай Витанов, математикът на НОЩ, писателите Боян Биолчев и Владимир Зарев, режисьорът Пламен Марков, проф. Григор Горчев, гинеколог, а сега кандидат-депутат от ГЕРБ-Плевен, Иван Гранитски, издател и др.
118 кандидата да се покатерят на дървото и да ни покажат колко са красиви и умни. Няколко от тях наистина са такива, но има и… които чупят клона…
65 академика са произведени през последните няколко години у нас, а с член-кореспондентите минава 180.
Професорите вече са над 4000! Доцентите бяха 5500 до вчера, но днес може да са вече повече… Най-голям „производител“ е Библиотекарския…
На първо място сме и по брой висши учебни заведение – 51, но нито един наш ВУЗ не влиза в Топ 500 на университетите в света. Софийският университет „Св. Климент Охридски“ заема 801–1000 място в инженерните науки, 801+ в биологичните науки, 801–1000 във физическите науки и 601+ в социалните науки през 2020 г.
По интелигентност (National IQ Scores) обаче сме след Монголия, Молдова, Казахстан и др. По много причини, но една от тях е, че българинът чете средно 1 книга на година, а финландецът – по 14! Голямото титуловане на експонирани по някакмзви причини публично лица, за да се обслужат съответни кръгове, също е причина.
 
***
Имаме 360 болници – най-много на глава от население в Европа. Първи сме и по брой болнични легла и на аптеки. Но сме последни по качество на здравеопазването, с най-висока смъртност и най-ниска средна продължителност на живота.
 
***
В университетите на Западна Европа, Америка, Япония и др. развити страни, основните научни степени са: Philosophy Doctor (PhD) и Doctor of Science (DSc) – нашите Доктор и Доктор на науките. Научните звания са: асистент, доцент и професор. За да няма звания без знания, в тези университети главното изискване за удостояване с научно звание е приносът им в областта на науката, в която работят. Има точни и ясни критерии, по които се измерват техните постижения, включително броят на публикациите във водещи издания.
Всичко това се съотнася в пълна степен при номинирането и удостояването с престижни награди в различни области като Международната Хердерова награда на името на Готфрид фон Хердер, наградата „Мигел де Сервантес“, на Френската акаде́мия и пр. Френската академия наброява 40 членове още от 1635 г. Наричат ги „безсмъртните“.
 
***
Василий Гросман пише, че само тоталитарните режими посочват поименно кои са хората за пример. Те биват отглеждани в медиите и портретите им висят по стените. След политико-партийния списък на угодници идва ред на учените. Те са етикетът за надмощие на тоталитарното управление над свободно развиващото се обществото. Свободата е неконтролируема. Всяка диктатура воюва с интелигенцията. Някога това е ставало чрез репресии. Днес – чрез купуване, приласкаване, ухажване. Не е по-малко гадно.
 
***
Дълъг списък от номинирани за високи научни титли. Наистина ли те вярват, че са достойни? Това ли е целта в живота им. Чии кръгове представляват? Щастлив ли ще е онзи от списъка, който е скъсил драстично социалната дистанция с човек с наложени санкции по закона „Магнитски“?  
 
Кацнали на едно дърво - умни и красиви.
Вдъхновени от комплексите си. И понеже в списъка има едни правилни автори: дали са чели Борис Христов, Кирил Кадийски, Петър Делчев, Николай Милчев?...
 

Related Keywords

Kazakhstan ,Mongolia ,Japan ,Sofia ,Sofiya Grad ,Bulgaria ,United States ,Moldova ,France ,America ,French ,Bulgarian ,Clement Ohrid ,Nikolay Vitanov ,Grigor Gorchev ,George Gospodinov ,Ivan Granitski ,Basil Grossman ,French Academy ,Bulgarian Academya Sciences ,Sofia University ,Wood Ban ,Bulgarian Academy ,Bojan Biolchev ,Vladimir Zarev ,Plamen Branded ,Associate Professors ,Western Europe ,Associate Professor ,Miguel De Cervantes ,காஸக்ஸ்டாந் ,மங்கோலியா ,ஜப்பான் ,சோபியா ,சோஃபியா கிரத் ,பல்கேரியா ,ஒன்றுபட்டது மாநிலங்களில் ,மோல்டோவா ,பிரான்ஸ் ,அமெரிக்கா ,பிரஞ்சு ,பல்கேரியன் ,பிரஞ்சு கலைக்கழகம் ,சோபியா பல்கலைக்கழகம் ,பல்கேரியன் கலைக்கழகம் ,இணை ப்ரொஃபெஸ்ஸர்ஸ் ,மேற்கு யூரோப் ,இணை ப்ரொஃபெஸர் ,மிகுவல் டி சிஇஆர்விஏஎன்டிஇஎஸ் ,

© 2024 Vimarsana

vimarsana.com © 2020. All Rights Reserved.