EA Daily: Властите в Афганистан поискаха помощ от Китай, Индия и Русия
10 Юли 2021 | 09:42 | Агенция "Фокус"
Снимка: Информационна агенция "Фокус"
Москва. Кабул призова външните партньори, включително Китай, Индия и Русия, да помогнат технически на армията и силите за сигурност на Афганистан в борбата с тероризма. Съответното изявление е направено в петък, 9 юли, от съветника на президента на страната по националната сигурност Хамдула Мохиб в ефира на телевизионния канал "Россия 24", предава
EA Daily.
„Мирът и стабилността са възможни само в случай на сътрудничество с всички в региона и извън него. Призоваваме външните партньори да помогнат на нашите сили за отбрана и сигурност в борбата с тероризма. Приветстваме техническата подкрепа от всички външни партньори, разбира се, включително от Китай, Индия и Русия “, каза Мохиб. В същото време той посочи, че всяка външна помощ не трябва да бъде придружена от намеса във вътрешните работи на страната. По-рано в петък талибаните влязоха във втория по големина град в Афганистан - Кандахар.
Съветникът на афганистанския президент по националната сигурност Хамдула Мохиб каза, че в афганистанските затвори има и руски граждани. Говорейки за възможно сътрудничество между Москва и Кабул, той отбеляза, че Афганистан "не очаква никаква специална подкрепа от Русия". „Искаме да имаме общо разбиране за заплахите, тогава всеки ще изпълни своята част. В затворите ни има например граждани на Русия и граждани на Централна Азия. За Вас е важно да разберете защо тези хора са отишли да се бият и как да предотвратите това в бъдеще “, каза той в ефира на„ Россия 24 “. Мохиб не уточни как гражданите на Руската федерация са попаднали в тези затвори и дали са свързани с някакви екстремистки групи, които се бият в Афганистан.
Превод и редакция: Юлиян Марков
Сподели:
© 2021 Всички права запазени. Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации без предварителното съгласие на Информационна агенция "Фокус"!
СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Вашингтон. Специалният представител на САЩ за Афганистан Залмай Халилзад замина за задгранично пътуване в петък, по време на което ще посети Катар, Пакистан и Узбекистан, където ще вземе участие в международната конференция на високо ниво „Централна и Южна Азия: Регионална свързаност. Предизвикателства и възможности . " Това съобщи Държавният департамент на САЩ, цитиран от TACC
10 Юли 2021 | 16:57 | Агенция "Фокус"
Агенция "Фокус"
Агенция "Фокус"
Кабул. В петък талибаните заявиха, че сунитската мюсюлманска бунтовническа група е поела контрола на над 85% от територията на Афганистан, а светът е загрижен заради проблеми с доставката на лекарства и други стоки от първа необходимост в страната, предава
Reuters.
Афганистански правителствени служители отхвърлиха твърдението, че талибаните контролират по-голямата част от страната като част от пропагандна кампания, започнала, когато чуждестранни сили, включително САЩ, се оттеглят след почти 20-годишни боеве.
Местните афганистански власти заявиха, че талибанските бойци, окуражени от оттеглянето, са превзели важен район в провинция Херат, дом на десетки хиляди малцинствени шиитски хазари.
Торгунди, северният град на границата с Туркменистан, също е бил превзет от талибаните за една нощ, съобщиха афганистанските и талибанските представители.
Стотици афганистански служители по сигурността и бежанци продължиха да бягат през границата в съседните Иран и Таджикистан, което предизвика загриженост в Москва и други чужди столици, че радикални ислямисти могат да проникнат в Централна Азия.
Трима гостуващи талибански служители се опитаха да отговорят на тези опасения по време на посещение в Москва.
"Ще предприемем всички мерки, така че "Ислямска държава" да не действа на афганистанска територия ... и нашата територия никога няма да бъде използвана срещу нашите съседи," каза на пресконференция един от талибанските служители Шахабудин Делавар.
Той каза, че "Вие и цялата световна общност вероятно наскоро научихте, че 85% от територията на Афганистан е преминала под контрола на талибаните”.
Същата делегация заяви ден по-рано, че групировката няма да атакува таджикско-афганистанската граница, чиято съдба е в центъра на вниманието в Русия и Централна Азия.
Запитан за това колко територия контролират талибаните, говорителят на Пентагона Джон Кирби отказа пряк коментар.
„Да претендираш за територия или да претендираш за дадена земя, не означава, че можеш да я задържиш с течение на времето“, каза той в интервю за CNN. "И така мисля, че наистина е време афганистанските сили да излязат на бойното поле - а те са на терен - и да защитят своята страна, своя народ."
"Те имат капацитет, те имат капацитет. Сега е време да имаме тази воля", каза той.
Хуманитарни опасения
С продължаването на боевете служител на Световната здравна организация (СЗО) заяви, че здравните работници се опитват да вкарат лекарства и провизии в Афганистан и че някои служители са избягали, след като обектите им са били атакувани.
Регионалният директор на СЗО за извънредни ситуации Рик Бренан каза, че най-малко 18,4 милиона души се нуждаят от хуманитарна помощ, включително 3,1 милиона деца в риск от остро недохранване.
"Ние сме загрижени за липсата на достъп, за да можем да осигурим основни лекарства и консумативи, както и сме загрижени за нападенията срещу обекти в здравеопазването", каза Бренан по видеовръзка от Кайро в рамките на брифинг на ООН в Женева.
До следващата седмица ще пристигне известна помощ, включително 3,5 милиона дози ваксини срещу COVID-19 и кислородни концентратори, каза той. Те включват дози от препарата на Джонсън и Джонсън, дарени от Съединените щати, и дози AstraZeneca чрез механизма COVAX
Дарение от САЩ за повече от 1,4 милиона дози от ваксината на Джонсън и Джонсън пристигна в петък, съобщи УНИЦЕФ.
В Афганистан виден антиталибански командир заяви, че ще подкрепи усилията на афганистанските сили за връщане на контрола върху части от Западен Афганистан, включително граничен пункт с Иран.
Мохамад Исмаил Хан, широко известен като Лъвът на Херат, призова цивилните да се присъединят към битката. Той каза, че стотици въоръжени цивилни от провинциите Гор, Бадгис, Нимроз, Фарах, Хелманд и Кандахар са дошли в дома му и са готови да запълнят празнината в сигурността, създадена при изтеглянето на чуждите сили.
Президентът на САЩ Джо Байдън заяви в четвъртък, че афганистанците трябва сами да решат бъдещето си и че той няма да изпрати друго поколение американци в тази война, продължила две десетилетия.
Байдън определи крайната дата, 31 август, за окончателното изтегляне на американските сили, като в азиатската страна ще останат 650 войници, за да осигури сигурност за американското посолство в Кабул.
Байдън каза, че Вашингтон отдавна е постигнал първоначалната си цел, обосновала нахлуването в Афганистан през 2001 г .: да елиминира бойците на „Ал-Кайда” и да предотврати поредната атака срещу САЩ като тази, предприета на 11 септември 2001 г.
Ръководителят на това нападение, Осама бин Ладен, беше убит от американски военен екип в съседен Пакистан през 2011 г.
Превод и редакция: Юлиян Марков
10 Юли 2021 | 09:16 | Агенция "Фокус"
Кабул. След изтеглянето на американските войски от Афганистан нито една държава в света вече няма да може да се доверява на САЩ. Това заяви активистката от АфганистанФатима Гайлани, която участва в преговорите с талибаните, в интервю за телезионния канал
CNN. Съгласно думите й, гражданите на Афганистан не искат да държат американската армия насила, но са се надявали, че ще напуснат страната едва след установяването на мира.
В момента в Катар се водят мирни преговори между талибаните и правителството на Афганистан, припомня телевизията.
„Афганистанците знаеха, че войските на НАТО един ден ще напуснат страната. Всичко, което искахме, беше първо да постигнем мир, да постигнем политическо споразумение за всички афганистанци. Това е всичко, което искахме. Не искахме да задържим никого насила: никоя държава не иска да има чужди войски на своя територия. Това беше направено от необходимост. Искате да кажете, че всичко това беше само заради Осама бин Ладен? Десетки хиляди афганистанци умират всяка седмица само заради това? Много ми е мъчно да го чуя. Мисля, че сега никоя държава в света не може да вярва на американците. Ще се опитам да го повторя отново: не искахме да ги задържаме насила. Искахме да напуснат страната. Но първо искахме да постигнем мир“, коментира Гайлани.
Превод и редакция:
Тереза Герова
Кандахар. Правителствените сили на Афганистан успяха да спрат офанзивата на талибаните в Кандахар,съобщава телевизионният канал
TOLO News.
През последните 24 часа талибаните поеха контрола над около дузина области около град Кандахар, столицата на едноименната провинция. В петък сутринта те нападнаха Седми административен район на самия град, където завзеха два правителствени пункта. По време на сблъсъците бяха убити около сто талибани, има жертви и сред местното население.
Телевизионният канал, позовавайки се на местните власти, съобщава, че към момента силите за сигурност са спрели настъплението на талибаните в града. Според началника на полицията в Кандахар Салем Ехсас ситуацията е овладяна. Правителствените сили се прегрупират, за да се подготвят да отблъснат нови атаки и да прогонят талибаните. Съобщава се, че републиканските подкрепления са пристигнали в града.
Междувременно военните действия продължават в други провинции на страната, включително Кундуз, Баглан, Херат, Газни, в регионите, граничещи с Таджикистан, Иран и Пакистан. Афганистанското министерство на отбраната заяви, че армията е успяла да върне град Али-Абад в провинция Кундуз от талибаните. Той намира на кръстопът между две магистрали с републиканско значение, едната от които води до самия град Кундуз и се намира до летището.
Ситуацията със сигурността в Афганистан се влоши значително от април тази година след съобщението от американския президент Джо Байдън за приключването на операцията на американските въоръжени сили в републиката. Към 6 юли САЩ са изтеглили своите войници на 90%. По същия начин други държави от НАТО и техните партньори изтеглят контингентите си. На този фон талибаните засилват офанзивата си в редица области. В момента няколко десетки зони са под техен контрол, те превзеха и редица ключови гранични пунктове по границите с Таджикистан, Иран и Пакистан. Кабул планира мащабна контранастъпление срещу привържениците на талибаните.
Превод и редакция:
Тереза Герова
Анкара. Съединените щати до голяма степен приключиха изтеглянето на войските от Афганистан. Очаква се останалите войници да напуснат страната завинаги до 20-годишнината от атентатите от 11 септември. И докато афганистанското приключение на САЩ и страните от НАТО приключва, несигурността в страната се увеличава, пише турското издание
Hurryiet в материал, представен без редакторска намеса.
С 20 години назад?
Радикалното движение „Талибан“ за два месеца завзе една че
Related Keywords