Live Breaking News & Updates on Even turkish

Stay updated with breaking news from Even turkish. Get real-time updates on events, politics, business, and more. Visit us for reliable news and exclusive interviews.

AfD: Wahlplakat macht Türken wütend – weil es Atatürk zeigt!

AfD: Wahlplakat macht Türken wütend – weil es Atatürk zeigt!
derwesten.de - get the latest breaking news, showbiz & celebrity photos, sport news & rumours, viral videos and top stories from derwesten.de Daily Mail and Mail on Sunday newspapers.

Germany , Australia , Nassau , New-providence , Bahamas , The , France , Berlin , Greece , Turkey , Turks , Greeks

България чества 184 години от рождението на Левски


България чества 184 години от рождението на Левски
184 години от рождението на Васил Левски, един от 
идеолозите на българската национална революция. Васил Иванов Кунчев е роден в подбалканското градче Карлово на 18 юли (6 юли стар стил) 1837 г. в Карлово в семейството на Иван Кунчев Иванов и Гина Василева Караиванова. Делото на живота му е създаването на Вътрешната революционна организация.
Легендите и историческите данни разказват как той преминава през всяко българско селище, увлича най-будните българи след себе си и почти във всяко кътче създава революционен комитет. Защото е убеден, че "Нашето дело зависи от нашите собствени усилия".
Проповядва идея за национално освобождение, но и за разбирателство с всички народи, за борбата срещу неправдите. Дълги години и по различни хитроумни начини той успява да се изплъзва на преследващите го турци.
Христо Ботев пише за невероятната му издръжливост и весел характер -
 "Навън зима, камък се пука от студ, а той, Левски, пее".
Левски е заловен в Къкринското ханче до Ловеч. Съден е в София, като по пътя му дотам никой не прави опит да го спаси. Дори турските съдии са изненадани и възхитени от неговото поведение. Обесен на 19 февруари 1873 г.
Сред другите му най-ярки мисли са 
"Народната работа стои над всичко", "Играем с живота на 7 милиона българи - трябва зряло да се постъпва", "Времето е в нас и ние сме във времето", "Ако спечеля, печеля за цял народ - ако загубя, губя само мене си".
Има двама братя - Христо и Петър и две сестри - Ана и Марийка.
Левски, известен още като Дякона, Апостола, Главният книжар, Тропчо, Ефенди Аслан Дервишооглу, В. Лъвский, Аслан Дервишооглу Кърджалъ, Драгойчо, Дякон Игнатий, е идеолог и организатор на българската национална революция, основател на Вътрешната революционна организация (ВРО) и на Българския революционен централен комитет (БРЦК).
Васил учи във взаимно училище в Карлово. През 1851 г. баща му умира от мозъчен кръвоизлив и тримата братя сами остават да се грижат за семейството.
От 1855 г. е послушник при вуйчо си архимандрит Хаджи Василий, таксидиот на Хилендарския манастир в Карлово и Стара Загора.
Учи две години в класно училище в Стара Загора и изкарва едногодишен курс за подготовка на свещеници.
На 24 ноември 1858 г. приема монашеството под името Игнатий, а през 1859 г. става дякон.
Три години по-късно обаче под влияние на Георги Сава Раковски, Левски захвърля расото и се посвещава на революционното дело.
През 1862 г. заминава за Сърбия и взема участие в Първата българска легия на Раковски в Белград. Именно там заради ловкост и храброст получава прозвището Левски. След разтурянето на легията се присъединява към четата на дядо Ильо войвода.
През 1863 г. заминава за Румъния и след кратък престой се завръща в България.
Отказва се от монашеския сан през 1864 г и до 1866 г. е учител в с. Войнягово, Карловско, а след това (до 1867) в Еникьой, Северна Добруджа.
Като учител Левски развива революционна пропаганда сред народа и организира патриотични дружини за бъдещото въстание.
Ноември 1866 г. се среща с Раковски. През 1867 г. става знаменосец в четата на Панайот Хитов.
В Белград участва във Втората българска легия на Раковски (1867 - 1868). След разтурянето й прави опит да премине в България с чета, за да подготви народа за въстание, но е арестуван в Зайчар от сръбските власти и хвърлен в затвора.
Освободен, Левски се прехвърля в Румъния. След това отново се връща в Зайчар и пак заминава за Румъния.
След неуспеха на четническата тактика Левски стига до идеята, че за успешния изход на национално-освободителната борба е необходимо центърът на революционната подготовка да се премести в България чрез изграждане на мрежа от революционни комитети.
На 11 декември 1868 г. започва първата си агитационна обиколка из България, която завършва през февруари 1869 г. Март-април 1869 г. се връща в Румъния.
Започва втората си обиколка из България на 1 май 1869 г., по време на която основава революционни комитети. На 26 август 1869 г. се връща в Румъния през Русе.
Убеждава за преместването на революционния център в България, но не среща подкрепа. В края на 1869 г. Левски участва в създаването на БРЦК в Букурещ и заедно с Любен Каравелов застава начело на революционно-демократичното му крило.
Напуска Румъния и продължава изграждането на мрежата от революционни комитети в България. В края на 1870 г. определя Ловеч за център на ВРО - "Привременно правителство в България". През 1871 г. за помощници на Левски са изпратени Димитър Общи и Ангел Кънчев. Същата година изработва програма и проектоустав на БРЦК.
На 22 септември 1872 г. Димитър Общи организира обир на турската поща в Арабаконак. Левски е против, но е подкрепен единствено от поп Кръстю Никифоров.
Залавянето на участниците нанася тежък удар на революционната организация. Левски получава нареждане от БРЦК и Каравелов за вдигане на въстание, но отказва да го изпълни и решава да прибере архивите на ВРО от Ловеч и да се прехвърли в Румъния.
На 26 декември 1872 г. бива заловен от турската полиция до Къкринското ханче (източно от Ловеч). Съдът го осъжда на смърт чрез обесване.
На 18 февруари (6 февруари по стар стил) 1873 г. присъдата е изпълнена в околностите на София.
В цялата страна той
ще бъде почетен с церемонии. 
От 11.00 ч. пред бюст-паметника на Васил Левски в Борисовата градина ще се проведе тържествен ритуал по отбелязване на годишнината от рождението му. От 11.00 ч. президентът Румен Радев ще поднесе цветя пред паметника на Апостола на свободата в Стралджа. От 21.00 ч. на площад "Васил Левски" в Карлово ще се състои тържествената проверка (заря). 

Bulgaria , Serbia , Dobrogea , Dobrich , Zagora , 00 , Sofia , Sofiya-grad , Vasil-levski , Lovech , Bucharest

Роден е Васил Левски


Роден е Васил Левски...
На 18 юли се навършват 184 години от рождението на Апостола на свободата Васил Левски.
Васил Кунчев е роден на 18 юли (6 юли стар стил) 1837 г. в Карлово в семейството на Иван Кунчев Иванов и Гина Василева Караиванова. Има двама братя — Христо и Петър — и две сестри — Ана и Марийка. През 1862 г. заминава за Сърбия и взема участие в Първата българска легия на Раковски в Белград. Там заради ловкост и храброст получава прозвището Левски (според легендата е направил лъвски скок по време на военни упражнения). След разтурянето на легията се присъединява към четата на дядо Ильо войвода. През 1863 г. заминава за Румъния и след кратък престой се завръща в България. През пролетта на 1864 г., навръх Великден в Сопот, Левски в присъствието на най-близките си приятели сам отрязва дългите си монашески коси. От този момент той става мирският дякон (служител, помощник) на свободата Васил Левски.
Легендата и историческата истина разказват как той преминава през всяко българско селище, увлича най-добрите българи след себе си и почти във всяко кътче създава революционен комитет. Защото е убеден, че "Нашето дело зависи от нашите собствени усилия". Турците го търсят непрекъснато. Той непрекъснато успява да се измъкне, като се преоблича и се превъплъщава в различни образи. Ботев пише за невероятната му издръжливост и весел характер: "Навън зима, камък се пука от студ, а той, Левски, пее".
Апостолът на Българската свобода е предаден през зимата на 1872 г. Заловен е в Къкринското ханче до Ловеч. Съден е в София. Дори турските съдии са изненадани и възхитени от него. Обесен "там близо край град София" на 19 февруари 1873 г. Васил Левски е вечният критерий на поколения българи от Освобождението до днес, но някак си винаги неговите завети остават все така несбъднатата българска мечта. Парадокс и до днес остава фактът, че за българите по-големият празник е обесването, а не рождението на Левски. Давани са различни обяснения за това. Дали е чувството за вина, че никой навремето не е направил опит да го спаси в пътя му към София, дали защото почитаме повече Възкресението, отколкото Рождество, защото след смъртта си Левски възкръсна в народната памет. Един светец, напуснал църквата, революционер, проповядващ европейската идея за разбирателство с всички народи, борец за национална свобода, който не се опитва да ограничи свободата на другите.
"Нашата работа зависи от нашите собствени усилия", "Народната работа стои над всичко", "Играем с живота на 7 милиона българи – трябва зряло да се постъпва", "Времето е в нас и ние сме във времето", "Ако спечеля, печеля за цял народ – ако загубя, губя само мене си". Това са само част от написаните мисли, превъплътени в действия, на Апостола на българската свобода Васил Левски, припомня БГНЕС.
Actualno.com

Serbia , Sofia , Sofiya-grad , Bulgaria , Vasil-levski , Dobrich , Sopot , Lovech , Botev , Plovdiv , Belgrade , Serbia-general-

184години от рождението на Васил Левски


184години от рождението на Васил Левски
БГНЕС
На 18 юли се навършват 184 години от рождението на Апостола на свободата Васил Левски.
Васил Кунчев е роден на 18 юли (6 юли стар стил) 1837 г. в Карлово в семейството на Иван Кунчев Иванов и Гина Василева Караиванова. Има двама братя — Христо и Петър — и две сестри — Ана и Марийка. През 1862 г. заминава за Сърбия и взема участие в Първата българска легия на Раковски в Белград. Там заради ловкост и храброст получава прозвището Левски (според легендата е направил лъвски скок по време на военни упражнения). След разтурянето на легията се присъединява към четата на дядо Ильо войвода. През 1863г. заминава за Румъния и след кратък престой се завръща в България. През пролетта на 1864 г., навръх Великден в Сопот, Левски в присъствието на най-близките си приятелисам отрязва дългите си монашески коси. От този момент той става мирският дякон (служител, помощник) на свободата Васил Левски.
Легендата и историческата истина разказват как той преминава през всяко българско селище, увлича най-добрите българи след себе си и почти във всяко кътче създава революционен комитет. Защото е убеден, че“Нашето дело зависи от нашите собствени усилия“.Турците го търсят непрекъснато. Той непрекъснато успява да се измъкне, като се преоблича и се превъплъщава в различни образи. Ботев пише за невероятната му издръжливост и весел характер:“Навън зима, камък се пука от студ, а той, Левски, пее“.Апостолът на Българската свобода е предаден през зимата на 1872 г. Заловен е в Къкринското ханче до Ловеч. Съден е в София. Дори турските съдии са изненадани и възхитени от него. Обесен“там близо край град София“на 19 февруари 1873 г. Васил Левски е вечният критерий на поколения българи от Освобождението до днес, но някак си винаги неговите завети остават все така несбъднататабългарска мечта. Парадокс и до днес остава фактът, че за българите по-големият празник е обесването, а не рождението на Левски. Давани са различни обяснения за това.Дали е чувството за вина, че никой навремето не е направил опит да го спаси в пътя му към София, дали защото почитаме повече Възкресението, отколкото Рождество, защото след смъртта си Левски възкръсна в народната памет. Един светец, напуснал църквата, революционер, проповядващ европейската идея за разбирателство с всички народи, борец за национална свобода, който не се опитва да ограничи свободата на другите.“Нашата работа зависи от нашите собствени усилия“,“Народната работа стои над всичко“,“Играем с живота на 7 милиона българи – трябва зряло да се постъпва“,“Времето е в нас и ние сме във времето“,“Ако спечеля, печеля за цял народ – ако загубя, губя само мене си“.Това са само част от написаните мисли, превъплътени в действия, на Апостола на Българската свобода Васил Левски. /БГНЕС

Serbia , Sofia , Sofiya-grad , Bulgaria , Vasil-levski , Dobrich , Sopot , Lovech , Botev , Plovdiv , Belgrade , Serbia-general-

184години от рождението на Васил Левски

184години от рождението на Васил Левски
novini.dir.bg - get the latest breaking news, showbiz & celebrity photos, sport news & rumours, viral videos and top stories from novini.dir.bg Daily Mail and Mail on Sunday newspapers.

Serbia , Rakovski , Khaskovo , Bulgaria , Sofia , Sofiya-grad , Vasil-levski , Dobrich , Sopot , Lovech , Botev , Plovdiv

Кто и за что отравил командира легендарного брига "Меркурий" Казарского

Кто и за что отравил командира легендарного брига "Меркурий" Казарского
rg.ru - get the latest breaking news, showbiz & celebrity photos, sport news & rumours, viral videos and top stories from rg.ru Daily Mail and Mail on Sunday newspapers.

Russia , Black-sea , Oceans-general , Oceans , Anapa , Krasnodarskiy-kray , Bosphorus , Istanbul , Turkey , Vitebsk , Voronezhskaya-oblast- , Petersburg

Войдет ли Западная Армения в Курдистан

Войдет ли Западная Армения в Курдистан
lratvakan.com - get the latest breaking news, showbiz & celebrity photos, sport news & rumours, viral videos and top stories from lratvakan.com Daily Mail and Mail on Sunday newspapers.

Moscow , Moskva , Russia , Iraq , Iran , Armenia , Kurdistan , Khuzestan , Ankara , Turkey , Armenian , Russian

Zmení Kurtiho vláda vzťahy medzi Kosovom a Srbskom?

Zmení Kurtiho vláda vzťahy medzi Kosovom a Srbskom?
blog.sme.sk - get the latest breaking news, showbiz & celebrity photos, sport news & rumours, viral videos and top stories from blog.sme.sk Daily Mail and Mail on Sunday newspapers.

Serbia , Jerusalem , Israel-general , Israel , United-states , Hodzaj , Tirane , Albania , Kosovo , Turkey , Albanian , Turkish

Το κρίσιμο σταυροδρόμι για τον Ερντογάν και οι ελιγμοί του

Το κρίσιμο σταυροδρόμι για τον Ερντογάν και οι ελιγμοί του
banksnews.gr - get the latest breaking news, showbiz & celebrity photos, sport news & rumours, viral videos and top stories from banksnews.gr Daily Mail and Mail on Sunday newspapers.

Larissa , Perifereia-thessalias , Greece , Black-sea , Oceans-general , Oceans , Georgia , United-states , Qatar , Istanbul , Turkey , Famagusta